Kristlik Pereraadio on juba kahekümne aasta ringis toetanud Eesti erinevais paigus kristlasi ja kõiki vaimseid väärtusi hindavaid kodanikke vaimuliku sõna ja muusikaga 24 tundi ööpäevas. See tänuväärne raadiokanal vilgub kutsuva tulukesena keset hämarat möllavat elumerd ja hoiab paljude kuulajate südameis usku ja lootust jumalikule valgusele ja armule.

Isiklikult olen selle südantsoojendava raadio Tallinna sagedust, 89,60 megahertsi, kuulanud peaaegu et alguspäevist alates. Esiti küll rohkem pisteliselt ja mitte eesmärgipäraselt. Siis sai rohkem nagu juhuslikult satutud huvitavatele vestlussaadetele ja kõrvu lõõgastavatele ilusatele kristlikele meloodiatele. Hiljem, aastate möödudes on minu Pereraadio kuulamine muutunud enam teadlikumaks ning praegusel ajal ei möödu päevagi, mil ma kodus viibides seda sagedust välja ei krutiks.

Tihtipeale algab juba hommikueine Tallinna Pereraadio seltsis, kes huvitavate isiksuste hommikumõtiskluste- ja palvustega päevale mõttestatult vastu saadab. Samas annavad Maarjamaa ja välisriikide hetkeseisudest värsket ülevaadet riigiraadiost ülekantavad uudised. Vahel tundub, kui tühised ja rumalad argielu detailid käivad läbi vahendatud uudistest, võrreldes Pereraadio igavikuliste sõnumitega. See kutsub üles vaatama elu suuremalt ja sügavamalt ning korrigeerima inimlikku igavikulist väärtusteskaalat siin ajalikul rännakul.

Heategevusliku annetuse toel pikaaegselt tublisti toime tulnud Tallinna Pereraadio, kristliku kultuuri ja traditsiooni vankumatu hoidjana on fenomenaalne mitmes mõttes. Saatekava on väga rikkalik ja mitmekülgne, pakkudes elamusi erinevatele maitsetele. Siit leiab igaüks midagi enda jaoks, olgu ta eeskujulik kristlane, oma vaimsel teel otsija või lihtsalt religioosset, kultuurilist silmaringi avardav valguse järele janunev inimene.

Kui heita pilk saadete loetelule, siis saab pilt selgeks, kui palju on võimalik areneda ja avastada tarkade teejuhtide suusõnalisel suunamisel. Tänuväärne on näiteks Pereraadio objektiivsus, kuna eetris võivad kõneleda ja arutleda ka inimesed, kes teistes, niinimetatud peavoolumeedias oma kohta ei leia. Kuulajana imponeerib mulle väga ka see, et paralleelselt kristliku temaatikaga täidavad eetrit arutelud üldistel ühiskondlikel, sotsiaalsetel probleemidel ning teatud määral on esindatud ka päevakajalised poliitilised teemad.

Tervet Pereraadio saatepagasit pole võimalik siinkohal põhjalikult lahata selle mahukuse tõttu, kuid mõned märgilisemad pärlid tahaksin küll erilise sümpaatiaga ära märkida.

Nii näiteks annavad hommikuintervjuud aimu huvitavatest humaansetest üritustest, ettevõtmistest ühes või teises valdkonnas, mis parasjagu ühiskonnas valupunktidena aktuaalsed.

Vestlussaatesari „Suur pööre“ avaldas mulle omal ajal tugevat muljet, kus stuudiokülalised jutustasid muljetavaldavaid lugusid iseenda suurest muutumisest ja jõudmisest vaimsele äratundmisele oma edasiste sammude osas ja paremaks saamisel. See liigutav saatesari kõneles, kuidas lihtsad inimesed on leidnud läbi suurte muutuste elusasipuntras õige teeotsa ja jõudnud pimedusest valgusesse ja rahusse. Väga meeltliigutav ja õpetlik sari.

Kuidagi ei saa jätta mainimata laupäevaõhtust saadet „Valulävi“, mis võimaldab kõigil soovijail edastada telefoni teel eestpalvesoove stuudios teenivatele eestpalvetajatele. Need armsad koguduse töötegijad pöörduvad siis kõigi hädasolijate palvetega Kõigekõrgema poole, kinkides kuulajatele eetri vahendusel lootust, lohutust ja rahu, kinnitades, et kõik koormad on meie eest juba kantud.

Omaette saadetes kuuldavad paljude vaimulike mõtisklused viivad tahes või tahtmata kuulajad ja kaasaelajad kaasa vaimsetele radadele ja tuletavad meie praeguses materialistlikus, tehnokraatlikus ühiskonnamullis ikka ja jälle meelde seda kõige-kõigemat – ülimat teadmist, et tuleb tõsta pilk kõrgemale nutitelefonist ja näha risti kirikutornis. Peab vaatama sügavamalt enda sisse, et mitte endast päris võõrduda. Tuleb vaadata lahkemalt silma oma lähedalolijale, et mitte tuimaks manduda sülearvuti helendava ekraani ees. Ei tohi unustada, et me oleme siiski eelõige igavikulised olendid. Need aastast aastasse kestvad vaimulikud mõttelõngad ja pühakirjast loetud mõistujutud sisaldavad endas tänasele päevale eriliselt vajalikku põhimõtet ja kandvat ideed: „Inimene ei ole ainult vidin majanduskasvu suurendamiseks, vaid ta on loodud Looja näo järgi“.

Muusikavalik saadetes vahepaladena ja eriprogrammidena on suurepärane oma mitmekeelse ja mitmestiililise heliseva varasalvena. Kõlavad nii soovilood, saate teemaga ühtivad palad kui ka jõulumuusika varamu aasta lõpu aegu.

Üks imetore tegur, mis selle kõneka raadiojaama suuremaks teeb, on asjaolu, et peaaegu kõiki saateid ja saatesarju on võimalik järelkuulata ja isegi alla laadida.

Soovin, et Tallinna Pereraadio ja ka teised Pereraadio stuudiod, kes eetri vahendusel väsimatult Maarjamaa inimestele õnnistussõnu jagavad, võiksid jumaliku hoole ja kaitse all samas vaimus oma tegevust jätkata ja olla ise ka samavõrra õnnistatud.

© Meie Kirik