Meedias sageli progressiiviks ja vasakpoolseks nimetatud paavst Franciscus kõrvutas sel nädalal nn populiste otsesõnu Saksamaa füüreri Adolf Hitleriga. Paavsti populismivastased sõnavõtud muutuvad üha radikaalsemaks. Kuid samas kasvab kriitika ka „avatud piiride aktivistist“ paavsti enese aadressil.

„On tähtis, et noored teaksid, kuidas sündis populism. Eelmisest sajandist meenub mulle Hitler, kes lubas Saksamaale arengut. Noored peavad teadma, millest populism alguse saab: vihkamise külvamisest. Ei saa elada vihkamist külvates,“ ütles paavst Franciscus teisipäeval Roomas (vt siit ja siit).

„Vihkamise õhutamine, vägivalla ja lõhenemise esilekutsumine on tee hävingule ja enesetapule,“ lisas paavst populiste silmas pidades.

Migrante tuleb Franciscuse sõnul „tervitada avatud südame ja avatud uksega. Suletus on tee enesetapule.“ Paavst lisas siiski, et migrantidega tuleb tegeleda ja neid integreerida.

Paavsti sõnul on migrantide aktsepteerimine „piibellik käsk“. Tema hinnangul on Euroopa sündinud sisserändajate kultuuride segunemisest.

Paavst on ka varem kõrvutanud populismi Hitleri ja natsiliikumisega, kuid vaatlejate hinnangul on tema populismivastased sõnavõtud muutunud üha radikaalsemaks.

Jorge Mario Bergoglio ehk paavst Franciscuse vasakpoolseid vaateid võib osaliselt seletada perekondliku taustaga: tema isa pere põgenes Itaaliast 1929. aastal, kui võimul olid fašistid.

Sellegipoolest kõlab paavsti aadressil järjest rohkem kriitikat, et immigratsiooni propageerides eirab ta tõsiseid probleeme, mida massiline sisseränne Euroopasse on tekitanud ja mis on paljuski nn populismi tõusu põhjuseks.

Kristlasest kolumnist Ben Perchiron kirjutab, et paavst käsib küll migrante lahkesti vastu võtta, ent ise elab turvaliselt müüride varjus, jättes tavalised inimesed „eesliinile“.

Aafrikast pärit peamiselt islamiusulised majanduspõgenikud ründavad Euroopa tänavatel eurooplasi tulirelvade, matšeetede, veoautode ja happega. Seda kõike siis, kui nad parasjagu ei vägista naisi ja lapsi.

„Kui paavst ei pööra tähelepanu kirikusisestele seksuaalsetele kuritarvitustele, miks peaks see teda häirima kogu mandri ulatuses? Aga mis siis imestada, et Kirik kaotab hulgaliselt liikmeid, sellal kui islam dramaatiliselt levib,“ kirjutab Perchiron.

„Lääs vajab hädasti Trumpi-laadset paavsti, et kaitsta oma väärtusi, võidelda sotsialistlike suundumustega, tohutu korruptsiooniga ning tõkestada järgijaskonna kahanemist ja immigrantide tulva.

Vajab kedagi, kes teab, kuidas oma inimeste eest seista. Selle asemel sai Lääs Hillary Clintoni suguse avatud piiride aktivistist paavsti.“

Päisefoto: Wikimedia Commons

© Meie Kirik