Konstantinoopoli patriarh allkirjastas täna tomose, millega antakse Ukrainas kahest seni tunnustamata kirikust kokku liidetud õigeusukirikule iseseisva kiriku staatus. Moskva patriarhaadi esindaja hinnangul aga on tegemist musta päevaga, mil oikumeeniline patriarh tegi lõpu õigeusu vendlusele.

Patriarh Bartholomeus I tomos antakse üle homme, 6. jaanuaril, mil vana kalendri järgi on jõululaupäev, uue kalendri järgi aga ilmumispüha.

Istanbuli Püha Jüri kirikus toimunud tseremoonia, millest võttis osa ka uue kiriku juht metropoliit Epifanius, kanti üle Ukraina televisioonis.

Konstantinoopoli patriarh kutsub kõiki kohalike õigeusukirikute juhte Ukraina uut kirikut tunnustama.

Moskva patriarhaadi Ukraina Õigeusu Kirik, mis oli senini ainus õigeusumaailmas ametlikult tunnustatud kirik Ukrainas, jätkab aga endiselt Kiievi ja kogu Ukraina metropoliidi tiitlit kandva Onufri juhtimisel suhteliselt ühtsena oma tegevust.

Vene Õigeusu Kirik ei pea Konstantinoopoli poolt tunnustatud uut kirikut kanooniliseks, vaid käsitab seda jätkuvalt skismaatilise ühendusena.

VÕK esindaja ülempreester Nikolai Balašov nimetas tänast päeva „mustaks päevaks Fanari ajaloos“ (Fanar – Konstantinoopoli patriarhaadi keskus Istanbulis), mil patriarh Bartholomeus tegi lõpu „üleilmsele õigeusu vendlusele“.

Möödunud aasta lõpus saatis Moskva patriarh Kirill Konstantinoopoli patriarhile pika ja valulise kirja, kutsudes teda üles loobuma skismaatikute tunnustamisest.

„Kui te aga jätkate oma kirjas väljendatud kavatsuste elluviimist, siis kaotate igaveseks võimaluse teenida Jumala pühade kirikute ühtsust, lakkate olemast esimene õigeusumaailmas, millesse kuulub sadu miljoneid usklikke, ning kannatused, mida te põhjustate õigeusklikele ukrainlastele, järgnevad teile meie Issanda, kes mõistab erapooletult kohut kõigi inimeste üle, Kohtupäevani, tunnistades Tema ees teie vastu,“ seisab Kirilli kirjas.

Kohalike õigeusukirikute juhid on nüüd küsimuse ees, kas tunnustada Konstantinoopoli eeskujul uut õigeusukirikut Ukrainas iseseisva ja kanoonilisena või jääda äraootavale seisukohale.

Igatahes Serbia patriarh Irinej kritiseeris oma jõulupöördumises teravalt Ukraina „vihaseid šoviniste“ ja „russofoobe“, keda juhivad „korrumpeerunud poliitikud“ ja kes „uniaatide toetusel ning kahjuks Konstantinoopoli Patriarhaadi ebakanoonilisel osalusel on süvendanud ja levitanud olemasolevaid skismasid ja on tõsiselt kahjustanud kogu õigeusu ühtsust“.

Fotol: Ukraina president Petro Porošenko ja patriarh Bartholomeus 2018. aasta novembris (Wikimedia Commons)

© Meie Kirik