Postimehe tehnikarubriigis on avaldatud ajakirjanik Aivar Pau uudislugu pealkirjaga „Video: patriarh Kirill näeb internetis Antikristuse tulekut“, milles ironiseeritakse Vene kirikupea hoiatuse üle, et nutiseadmete üleilmne võrgustik loob kõik eeldused Antikristuse sünniks. Patriarh ütles nimelt jõuluintervjuus telekanaline PBK, et nutiseadmete kasutajad peaksid olema ettevaatlikud, kuna see loob võimaluse globaalseks kontrolliks inimkonna üle.

„Homme võivad ilmuda meetodid ja tehnilised vahendid, mis mitte ainult ei loo ligipääsu inimeste andmetele vaid ka nende kasutamiseks. Kas te kujutate ette, milline saab olema võim nende inimeste käes, kellel on teadmine maailmas toimuva kohta…. Kui rääkida kristlikust vaatevinklist, siis sellise kontrolli koondumine ühte kohta viib Antikristuse tekkimiseni,“ tsiteeritakse Postimehes patriarhi sõnu.

„Sisuliselt on Kirill selgelt vastu nähtusele Big Data, mis paneb kaasaegse tehnoloogia elanikkonna hüvanguks üha targemalt tööle,“ kirjutab artikli autor.

Seejärel tuuakse artiklis välja, et patriarhi sõnavõtt on sotsiaalmeedias toonud kaasa marulise ja üsna lõbusa reaktsioonide laine. Loole on lisatud ka ühismeediapostitus fotoga, kus kõrged kirikutegelased, k.a patriarh Kirill, poseerivad nutitelefoniga tehtava grupipildi jaoks. Sellega on ilmselt tahetud viidata sellele, et isegi Moskva patriarhaadi tagurlikud usumehed ei saa hoiduda moodsate nutivahendite kasutamisest.

Aivar Pau ei unusta muidugi lisamast, et patriarh Kirill „on väga lähedalt seotud Venemaa presidendi Vladimir Putiniga, kelle üheks ideeks on olnud luua muust maailmas sõltumatu ja kinnine Venemaa sisene internetivõrgustik.“

Mõistan, et progressiusku inimese jaoks on kristlaste hoiatused, milles viidatakse apokalüptikale ja Jumala-vastasele maailmavalitsusele, lihtsalt naeruväärsed. (Mõelge, „kirikuisa“ hoiatab tehnoloogilise progressi eest – hi-hi-hii ja ha-ha-haa! Aga ise, näete, kasutab elektrit ja sõidab autoga…)

Kuid see – ega ka asjaolu, et kõne all on nimelt Venemaa kirikupea arvamusavaldus – ei tohiks kvaliteetajakirjanduse puhul varjutada probleemi olemust.

Internet, arvutid ja nutiseadmed ühes muude moodsate tehnoloogiliste vahendite ja lahendustega on tõepoolest teinud võimalikuks enneolematu kontrolli inimeste tegevuse üle. Kas kodanikud peaksid jälgimisühiskonna tekkimist kartma üksnes autoritaarse korraga riikides ning olema kindlad, et liberaalsetes demokraatiates seda ei juhtu?

Igal juhul on patriarhi hoiatuses olemas täiesti ratsionaalne sisu, mille üle ironiseerimine naeruvääristab vaid ajakirjanikku ja tema väljaannet ennast.

Ma kujutan ette, mis juhtub Postimehes, kui Vladimir Vladimirovitš Putin annab pressikonverentsi ja ütleb: „Mina olen koolis õppinud, et kaks pluss kaks on neli“. Sel teemal annaks treida irvitavas toonis uudisnupu, mõnitava arvamusloo ja takkapihta üleoleva juhtkirja…

#Postimees ei ole ajakirjandus.

Foto: Wikimedia Commons / RIA Novosti

© Meie Kirik