Jõhvi kirikuõpetaja Peeter Kalduri sõnavõtt, milles ta esitas küsimuse, kas Vabadussõjas võideldi homoseksuaalsuse tunnustamise, Brüsselile allumise ja pagulaste sissetoomise eest, on pälvinud homo- ja inimõigusaktivistide pahameele ja seda on nimetatud isegi "vihakõneks".

OMA Keskuse juhataja Kristel Rannaääre arvates võib Peeter Kalduri sõnavõttu pidada vihakõneks, mis ei ole Euroopa õigus- ja kultuuriruumis lubatud. Inimõiguste Keskuse juht Kari Käsper leiab, et taoline sõnavõtt heidab ka teistele vaimulikele halba varju.

"Ma tean, et vaimulike hulgas on ka väga sallivaid ja toredaid inimesi. Näiteks Harju-Risti koguduses aidatakse pagulasi väga suure südamega," ütles Käsper TV 3-le.

Käsper arvab, et Kalduri sõnavõtt "võib jätta kõigist vaimulikest sellise halva mulje", ja lisab, et ka vaimulike hulgas on igasuguseid inimesi.

Hiljem Objektiivile saadetud õienduses täpsustas Käsper, et tema ei pea konkreetset sõnavõttu vihakõneks, vaid et tema sõnumiks oli, et kõiki kirikuõpetajaid ei saa sallimatuteks pidada.

Peeter Kaldur ütles TV 3-le, et inimesed ei julge enam oma seisukohti avaldada. Ta lisas, et me ei saa hukka mõista homoseksuaalseid inimesi, küll aga homoseksuaalsuse reklaamimist.

Jaanuari alguses toimunud Vabadussõjas langenute mälestustseremoonial ütles Peeter Kaldur oma sõnavõtus järgmist:

"Kui ma mõtlen neid poliitilisi otsuseid, mida on rohkemal või vähemal määral vastu võetud viimasel ajal. Mõtleme kas või selle peale: homoseksuaalsust aktsepteeritakse! Kas Eesti mehed ja naised langesid pea 100 aastat tagasi sellepärast või? Brüssel võtab vastu otsuseid, mis on sageli äärmiselt küsitavad. Kas sellepärast võitlesid Eesti mehed ja naised ligi 100 aastat tagasi? Neid näiteid võib loomulikult üpris palju tuua. Pagulased, enamik, kes on majanduspagulased, kes on põgenenud paremat elu saama... Kas sellepärast, et me pakuksime paremat elu neile, kes ei suuda oma riikides korda majja luua, kas sellepärast surid Eesti pojad ja tütred ligi 100 aastat tagasi?"

Meie Kirik/Objektiiv

© Meie Kirik