Vatikani kristliku ühtsuse edendamise paavstliku nõukogu juhi kardinal Kurt Kochi sõnul on ka katoliku kirik eesotsas tolleaegse paavsti ja piiskoppidega süüdi selles, et Martin Lutheri algatatud reformid muutusid kiriku lõhestanud reformatsiooniks.

"Kui Martin Lutheri üleskutset reformidele ja meeleparandusele oleks tolleaegsete piiskoppide ja Rooma paavsti poolt kuulda võetud, ei oleks tema (Lutheri) kavandatud reform muutunud reformatsiooniks," rääkis Ameerika Katoliku Ülikoolis Lutheri teesidele pühendatud konverentsil kõnelenud kardinal Koch.

"Tõsiasjas, et Kiriku algne reform muutus Kiriku lõhestanud reformatsiooniks, on süüdi ka tolleaegne katoliku kirik," lisas ta.

Kardinali hinnangul ei olnud reformides, mida Luther alguses taotles, midagi eriskummalist, sarnaseid püüdlusi võis näha näiteks devotio moderna nime kandvas liikumises. Alles Lutheri seisukohad kiriku rolli ja struktuuri küsimustes ja mitte tema 1517. aastal esitatud teesid aitasid kaasa kiriku lõhenemisele.

Kurt Koch ütles, et suuresti tuleb luterliku kiriku tekkimine panna tolleaegsete Saksamaa poliitiliste juhtide arvele.

Vatikani oikumeeniliste suhete juht lisas, et luterlaste ja katoliiklaste vahelises dialoogis jääb oluliseks Lutheri küsimus kiriku rollist ning sellega tuleb tegeleda.

Sümpoosionist võttis osa nii katoliiklasi kui luterlasi, viimaste seas ka endine Helsingi piiskop Eero Huovinen.

Loe lähemalt siit.

© Meie Kirik