Eesti Konservatiivne Rahvaerakond soovib muuta teise ülestõusmispüha riigipühaks ja puhkepäevaks ning esitas riigikogule ettepaneku täiendada vastavalt pühade ja tähtpäevade seadust.

Eestis on praegu riigipühaks kuulutatud suur reede ja ülestõusmispühade esimene püha. Enamikus Euroopa Liidu riikides on riiklik püha ja vaba päev ka ülestõusmispühade teine püha, mis langeb esmaspäevale.

EKRE aseesimees Henn Põlluaas märgib, et 2. ülestõusmispüha riigipühaks kuulutamise katsed on riigikogus varem tagasi lükatud põhjendusega, et Eestis on kirik ja riik lahus.

"Põhiseaduse järgi meil riigikirikut ei ole, aga Eesti kuulub koos ülejäänud Euroopaga siiski kristlikku kultuuriruumi. Isegi Euroopa Liidu lepingu preambuli alguses on tehtud selge viide Euroopa religioossele pärandile," osutab Põlluaas.

"Ülestõusmispühad on kristlaste jaoks olulisimaid pühi ja läbi ajaloo on ülestõusmispühadel olnud selge koht Eesti komberuumis. Lihavõtteid tähistatakse enamikus Eesti kodudes. Ülestõusmispühade 2. püha oli Eestis riigipüha ka enne Teist maailmasõda."

Põlluaasa sõnul pole alust arvata, et üks lisapuhkepäev Eesti majandust negatiivselt mõjutaks.

"Ainuüksi töötundide tagaajamine ei tõsta töö kvaliteeti. Kui inimesel on rohkem aega puhata, hoolitseda oma tervise eest ja veeta aega oma lähedastega, siis on ta õnnelikum ja teeb kokkuvõttes paremat tööd. Teine ülestõusmispüha puhkepäevana aitaks sellele kindlasti kaasa," ütles Põlluaas.

© Meie Kirik