Avatud Eesti Fond andis neljapäeval kahekümne esimest korda üle koosmeele auhinna, mille laureaadiks valiti seekord EELK Harju-Risti koguduse õpetaja Annika Laats, keda fond tunnustab “tema vankumatu soovi eest otsida positiivset ühisosa ka siis, kui väärtuskonfliktid tunduvad ületamatutena.”

Annika Laats aitab Eestit avatumaks muuta

Multimiljardäri ja nn avatud ühiskonna edendaja George Sorose initsiatiivil 1990. aastal rajatud Avatud Eesti Fondi teatel otsustati preemia anda Annika Laatsile selle eest, et ta on aidanud kaasa Eesti avatusele ja vabakonna tugevnemisele.

"Ajal, mil suur osa ühiskonnast on häälekalt vastanduv, vajame enda ümber korraga nii tasakaalukust kui kodanikujulgust," märkis Avatud Eesti Fondi juhataja Mall Hellam.

"Annika Laatsi sõnavõttudes jäävad alati kõlama üldinimlikud väärtused ning soov leida rahulik üksteisemõistmine ka teravana näivate vastuolude lahendamisel," ütles Hellam.

Fond tänab Annika Laatsi tema töö eest Tallinna Lastehaigla hingehoidjana, vähemusi ja võrdseid õigusi kaasava mõtteviisi kaitsmise eest kirikuringkondades ning kogukondliku tegevuse eest Harju-Ristil, lisas Hellam.

Peapiiskop: Annika Laats ei kuuluta kiriku õpetust

Möödunud aasta oktoobri algul võttis Annika Laats homoseksuaalide kooselu kaitseks sõna ETV saates "Suud puhtaks". Veel samal õhtul reageeris sotsiaalmeedias peapiiskop Urmas Viilma.

"Paraku pean kinnitama, et Annika Laatsi põhimõtteliselt toetavad seisukohad kooseluseadusele ja seisukoht, et kirik peaks samasooliste suhteid õnnistama ei esinda EELK kehtivaid seisukohti, vaid on nendega vastuolus. Oma seisukohtade erinevust oma kiriku seisukohtadega Annika Laats ka ise tunnistas," kirjutas Viilma.

"Mul on väga kahju, et Annika Laatsi seisukohad panevad kiriku, selle vaimulikud, teised töötegijad ja liikmed, samuti kirikujuhid, sealhulgas minu olukorda, kus peame selgitama, mida siis EELK tegelikult asjadest arvab või kuidas on võimalik, et EELK vaimulikud ei kuuluta oma kiriku õpetusega kooskõlas olevat sõnumit. Kuidas üks EELK vaimulik on valmis avalikult oma kiriku seisukohtadega vastanduma, ma ei mõista, sest Annika Laats ei esindanud saates ainult iseennast, vaid rõhutas seda, et ta on kirikuõpetaja," jätkas peapiiskop.

Robinal toetust ja tunnustust

Annika Laatsi kaitseks astus omakorda välja president Kersti Kaljulaid, kes väljendas lootust, et arvamuste vabadus on lubatud ka luterlikus kirikus. "Müts maha Annika Laatsi ees, ta oli imeline," tunnustas Kaljulaid Eesti Päevalehele antud intervjuus Annika Laatsi emotsionaalset esinemist televisioonis.

Möödunud aasta novembris kuulutas vasakpoolne väljaanne Eesti Päevaleht Annika Laatsi mõjukuselt 14. naiseks.

Tänavu jaanuaris aga tunnustas riiklikult rahastatud "vabaühenduste" katusorganisatsioon Eesti Mittetulundusühingute ja Sihtasutuste Liit (EMSL) Annika Laatsi aasta hääle nimetusega. Tunnustus tuli selle eest, et Annika Laats paistis 2017. aastal silma hoolivuse, võrdse kohtlemise ja mitmekesisuse toetamisega. 

© Meie Kirik