Hiljuti Usuteaduse Instituudis magistritöö kaitsnud geikristlane Meelis Süld leiab, et kirik võiks käia koos ühiskonnaga ja olla ühiskonna teenija nagu Rootsis, kus algul hakati samasooliste kooselu õnnistama ja siis nende abielu laulatama. Tema sõnul peaks kirik kandma prohvetlikku rolli ja seisma inimõiguste eest, olema ühiskonnast isegi sammukese ees.

Meelis Sülla magistritööd teemaks oli "Lähtekohti ja liturgilisi arenguid seoses samasooliste paaride eest palvetamise, õnnistamise ning laulatamisega Rootsi, Soome ja USA (ELCA) luterlikus kirikus".

Usutluses väljaandele Eesti Ekspress ütles Meelis Süld, et kuigi samasooliste seksuaalakti peetakse Piiblis patuks, on nüüdisarusaam homoseksuaalsusest teistsugune ja hõlmab palju laiemat tunnete valdkonda kui füüsiline kontakt.

Tema sõnul on luterlikus teoloogias kesksel kohal Kristus, tema inimesekssaamine, kuulutus, ohvrisurm ja ülestõusmine. "Selles valguses vaadatakse ka teisi asju, aga seal on vähe pistmist homoseksuaalsusega või toidukommetega," arvab Süld.

Magistritöö kaitsmisel küsis temalt komisjon, mida Eesti LGBT-kogukond kirikult ootab. "Vastasin, et kui Eestis saaks ka kirikus samasooline paar koos õpetajaga palvetada, oleks see samm edasi," viitab Süld Soome luterliku kiriku praktikale, kus samasoolistele paaridele võimaldatakse vabas vormis palvust.

EELK peapiiskop Urmas Viilma kohta ütleb Süld, et ta pole kindlasti liberaal – ta pidi võtma aega, et otsustada, kas ordineerida naisi või mitte.

"Jumal tänatud, Püha Vaim ilmutas, et naisi võib ordineerida ja see on Piibliga kooskõlas. Võib-olla ilmutab Püha Vaim talle kord sedagi, et samasooliste paaride laulatamine on pühakirjaga kooskõlas," loodab Süld.

Meelis Sülla magistritööd tutvustatakse ka EELK häälekandjas Eesti Kirik.

Kirikuleht vahendab, et Meelis Süld hindab kõige sümpaatsemaks Ameerika Evangeelse Luterliku Kiriku lahenduse: tunnistatakse, et kirikus on erinevad arusaamad suhtumises homoseksuaalsusesse ning lubati neis küsimustes lähtuda vastavalt südametunnistusele.

Sülla sõnul muretsevad lääne kirikud "palju rohkem selle pärast, et inimesed saaksid elada püsivates usalduslikes suhetes ja truuduses, mille hea eeskuju on tõotustele rajatud laulatatud abielu sõltumata seksuaalsest sättumusest."

© Meie Kirik