Vatikani kristliku ühtsuse edendamise paavstliku nõukogu juhi kardinal Kurt Kochi hinnangul on reformatsiooni ühine meenutamine koos luterlastega oluline samm teel täieliku kirikuosaduse poole, vahendab Vatikani Raadio.

Esmaspäeval, 31. oktoobril, meenutasid Luterliku Maailmaliidu juhid ja liikmeskirikute esindajad koos paavst Franciscuse ja teiste katoliku kiriku kõrgete esindajatega, kelle seas oli ka kardinal Koch, Lundi katedraalis toimunud oikumeenilisel palvusel reformatsiooni, mille algusest möödub järgmisel aastat 500 aastat.

Kuigi luterlased tähistavad 31. oktoobril "usupuhastuspüha" ehk reformatsioonipäeva, ei ole seda varem koos katoliiklastega tehtud. Teoloogiline dialoog mõlema konfessiooni vahel on nüüdseks kestnud juba 50 aastat.

Eestist osalesid ajaloolisel palvusel EELK peapiiskop Urmas Viilma, Rooma-Katoliku Kiriku apostellik administraator piiskop Philippe Jourdan ja Eesti Kirikute Nõukogu täitevsekretär Ruudi Leinus.

Peapiiskop Urmas Viilma hinnangul on luterlaste ja katoliiklaste viie sajandi pikkune vastasseis möödas.

"Kirikute üksteisele lähenemine ning leppimiseks käe ulatamine võiks olla eeskujuks maailma erinevatele konfliktiosapooltele alates sõdivatest riikidest lõpetades tülitsevate pereliikmete või naabritega. Tahe ühisosa leidmiseks ja rahu saavutamiseks peab ületama mistahes isiklikud ja enesekesksed soovid ning ambitsioonid. Peame jõudma igal tasandil konfliktidest osaduse ning üksmeeleni!" kommenteeris peapiiskop Viilma luterlaste ja katoliiklaste leppimise tähe all toimunud üritust.

Fotogaleriid palvusest iidses Lundi katedraalis (kuulub praegu Rootsi luterlikule kirikule) võib vaadata siit.

© Meie Kirik