Lapsena Eestis elanud Kasahstani piiskop Athanasius Schneider ütles, et katoliku kirik on juba andnud usureformaator Martin Lutheri eksitustele Trento kirikukogul eksimatu, ex cathedra vastuse ning paavst Franciscuse lennukis antud kommentaarid ei ole antud ex cathedra.

Piiskop Athanasius kõneles seda oktoobris, veel enne luterlaste ja katoliiklaste kõrgete esindajate ühist oikumeenilist palvust Lundi katedraalis, millest võttis osa ka paavst Franciscus ja kus väljendati kahetsust, et mõlemad pooled on minevikus teineteist tõrjunud.

"Me oleme juba andnud eksimatu vastuse Martin Lutheri eksitustele – Trento kirikukogul," ütles piiskop Athanasius. "Trento kirikukogu õpetus Lutheri eksitustest on, ma kordan, eksimatu, ex cathedra. Ja paavsti poolt lennukis antud kommentaarid ei ole ex cathedra."

Piiskopi hinnangul on suur osa viimase 50 aasta oikumeenilisest "dialoogist" pigem segadust tekitanud kui tulemusi andnud ning see segadus on ainult nõrgestanud "meie kohustust kuulutada Evangeeliumi".

"Me peame seda parandama. Me ei saa enam jätkata niisugusel mitmeti mõistetaval viisil dialoogi kattevarjus," ütles piiskop Athanasius ja lisas, et õige dialoog juhib inimesed tõe juurde.

"Teineteisega tuleb rääkida. Kuid kui ma kõnelen inimesega, kes on eksituses… Kui ma tunnen tõelist armastust, siis ma aitan sel inimesel, kes on eksituses, sellest välja tulla. Loomulikult teeksin ma seda respekti ja armastusega, aga samuti selgusega."

1961. aastal Nõukogude Liidus Kirgiisias sündinud Athanasius (Anton) Schneider on Astana abipiiskop Kasahstanis. Tema lapsepõlv möödus aga Valgas ning ta on konfirmeeritud Tartu katoliku kirikus. 1973. aastal lahkus ta koos oma sakslastest vanematega Saksamaale.

Paavst Benedictus XVI nimetas ta piiskopiks 2006. aastal.

Loe lähemalt siit.

© Meie Kirik