Filosoof ja poliitik, endine Itaalia senati spiiker Marcello Pera ütles 9. juulil avaldatud intervjuus Napoli ajalehele Il Mattino, et praegune paavst Franciscus, kes on hingede päästmise asemel huvitatud oma poliitilisest agendast, soovib ilmselt hävitada traditsioonilist Lääne tsivilisatsiooni, ning et katoliikluses on välja kujunemas kirikulõhe.
Marcello Pera on üks tuntumaid postmodernismi ja kultuurilise relativismi kriitikuid. Ta on avaldanud koos paavst Benedictus XVI-ga (Joseph Ratzinger) lääne tsivilisatsiooni kriisi käsitleva raamatu, samuti on Benedictus kirjutanud eessõna ühele tema raamatule.
Samas on ta korduvalt kritiseerinud 2013. aastal pärast Benedictus XVI üllatuslikku tagasiastumist ametisse valitud argentiinlasest paavst Franciscust (Jose Mario Bergoglio), eriti viimase tingimusteta toetust migrantide vastuvõtmisele.
Marcello Pera oli Itaalia senati esimees aastatel 2001–2006.
Paavst Franciscus soovib hävitada Läänt?
"Ausalt öelda ei saa ma sellest paavstist üldse aru, sest mida ta ka ei ütleks, pole seda võimalik ratsionaalselt mõista. Kõigile on selge, et [migrantide] valimatu vastuvõtmine ei ole võimalik – on kriitiline punkt, mida tuleb vältida," kõneles Marcello Pera väljaandele Il Mattino.
"Kui paavst [migrantide] massilist ja täielikku vastuvõtmist nõudes sellest ei räägi, siis küsin ma endalt: miks ta seda ütleb? Mis on tema sõnade tegelik eesmärk? Miks tal pole minimaalset realismi, seda vähestki, mida saab nõuda igaühelt? Ma oskan sellele vastata ainult nii: paavst teeb seda, sest ta vihkab Läänt, ta tahab seda hävitada ja ta teeb kõik selleks, et selleni jõuda. Ja ta tahab hävitada kristlikku traditsiooni, kristlust, nagu see end ajalooliselt mõistab."
"Kui võtta arvesse kriitilist piiri, mida ületades ei suuda meie ühiskonnad kedagi vastu võtta ega tagada isegi minimaalset inimväärikust, mis kuulub igaühele, näeme me peagi üsna kindlalt invasiooni, mis meid enda alla matab ja tõukab kriisi meie kombed, meie vabadused, kristluse. Sellele järgneb reaktsioon ja sõda. Kuidas paavst sellest aru ei saa? Ja kelle poolel on ta siis, kui puhkeb kodusõda?" küsib Pera.
Katoliikluses on välja kujunemas kirikulõhe
Marcello Pera usub, et paavst Franciscus on oma valimise päevast peale teinud poliitikat ning et tema arusaam kristlusest on poliitiline, tema vaated on omased Lõuna-Ameerikale ja mitte Euroopale.
"Bergoglio on kristlusest kui õpetusest, selle teoloogilisest aspektist väga vähe huvitatud, kui üldse. Ja pole kahtlustki, et see on uus asi. See paavst on võtnud kristluse ja teinud sellest poliitika. See, mis ta ütleb, on näiliselt rajatud Pühakirjale, kuid tegelikult on tugevalt sekularistlik. Bergoglio ei ole huvitatud hingede päästmisest, vaid üksnes sotsiaalsest heaolust ja turvalisusest," leiab Pera ja avaldab arvamust, et katoliiklikus maailmas on välja kujunemas kirikulõhe ja et Bergoglio koos oma liitlastega tegutseb selle nimel.
Pera sõnul on Vatikani II kirikukogu "viimaks plahvatanud kogu oma revolutsioonilisuses ja hävituslikkuses".
Itaalia filosoofi ja poliitiku hinnangul on just nooremate preestrite seas märgata nõutust paavsti väljaütlemiste suhtes. Samuti on pahased paljud tavalised inimesed, kelle turvalisust migrandid ohustavad ja kes ärrituvad, kuuldes paavsti rääkimas migrantide tingimusteta vastuvõtmisest. Bergoglio poolt on Pera sõnul enamasti vanemad ja keskealised vaimulikud – kas konformismist, oportunismist või oma vaadete tõttu, olles üles kasvanud seitsmekümnendate kultuurilises kliimas. "Just seetõttu räägin ma sügavast ja latentsest kirikulõhest, millest paavst ei näi hoolivat."
Konservatiivsete katoliiklaste ja rahvuslaste liit
Lõppematu migrantide tulva all kannatav Itaalia on Pera sõnul jäänud täiesti üksi ja peale ilusate sõnade ei tee teised riigid Itaalia abistamiseks mitte midagi, sest nad seisavad ennekõike oma huvide eest.
"Ja me oleme üksi, sest Kirik kutsub üles uksi täiesti lahti tegema ja näib meie nõrkust nautivat. Ma kardan jõhkrat reaktsiooni. Ma kardan, et inimeste protest võib hakata käärima ja jõuda soovimatute tagajärgedeni. Antud juhul pole tegemist enam parem- või pahempoolsusega. Ma arvan samuti, et paavsti vasturääkivusi nähakse peagi selges valguses – ta ei haaku enam oma karja liikmetega. Väga tõenäoline on liit konservatiivsete katoliiklaste ja nii-öelda rahvuslike jõudude vahel," ütles Pera.
Viimaks sõnab Marcello Pera, et loodab näha paavsti, kes võtaks enda kätte Läänemaailma Risti. Samuti loodab ta Itaalias näha, et küsimused identiteedist, rahvustundest ja traditsioonist tuleksid tagasi poliitilisesse diskursusesse.
Intervjuu ingliskeelset tõlget võib lugeda siit.
Meie Kirik / Objektiiv