Levivad kuuldused, et Konstantinoopoli patriarh on valmis andma Ukraina õigeusukirikule autokefaalse kiriku staatuse. Moskva patriarhaat juhib tähelepanu asjaolule, et õigeusumaailmas tunnustatud ehk ametlik Ukraina Õigeusu Kirik ei ole Konstantinoopolilt mingit autokefaaliat palunud ega soovinud.
Ukrainas tegutseb aga Moskva patriarhaati kuuluva ja metropoliit Onufri juhitud Ukraina Õigeusu Kiriku kõrval end iseseisvaks kuulutanud nn Kiievi patriarhaat eesotsas patriarh Filaretiga, keda teised õigeusukirikud ei tunnusta.
Moskva peab nn Kiievi patriarhaati skismaatiliseks.
Ukraina presidendi Petro Porošenko väitel on Konstantinoopolis (praeguse nimega Istanbul) resideeriv oikumeeniline patriarh Bartolomeus juba otsustanud autokefaalse staatuse andmise Ukraina õigeusukirikule.
Ukraina küsimus peaks tulema arutusele sinodil, mis toimub Istanbulis 19.–21. oktoobrini.
"Kui Konstantinoopol langetab mingisuguse otsuse, peaksid seda tunnistama kõik kohalikud õigeusukirikud. Ütleme nii: vajalik on ratifitseerimine kõigi kohalike õigeusukirikute poolt. Seega on mõttetu, kui üks Kirik teeb otsuse, teades eelnevalt, et teised Kirikud ei pruugi seda tunnustada. See on rumal," ütles Ukraina õigeusukiriku välissuhete osakonna esindaja ülempreester Nikolai Danilevitš.
Ukraina kiriku esindaja lisas, et õigeusklikel ei ole paavsti, kes saaks otsustada kõike ainuisikuliselt. Tema sõnul on oikumeenilise patriarhi nimi diptühhonis küll kõige esimene, ent ta pole Rooma paavst ning õigeusumaailmas langetatakse otsuseid horisontaalselt, mitte vertikaalselt.
Möödunud reedel sõitis Moskva ja kogu Venemaa patriarh Kirill isiklikult Istanbuli, et kohtuda oikumeenilise patriarhiga. Kohtumine kestis tunde ning mõlemad pooled väljendasid vajadust dialoogi jätkata.
Venemaa kirikupea teatas seejärel lühidalt läbi pressitalituse: "Kõik läks hästi."
Serbia patriarh Irinej on aga pöördunud oikumeenilise patriarhi poole avaliku kirjaga, milles on märgitud, et kuigi Konstantinoopoli kirik on Kiievi ja Moskva emakirik, ei anna see asjaolu Konstantinoopoli patriarhile õigust sekkuda nende asjadesse.