Täna viis aastat tagasi, 17. aprillil 2014 (suurel neljapäeval), esitas 40 riigikogu liiget Reformierakonna, sotsiaaldemokraatide ja Keskerakonna fraktsioonist kooseluseaduse eelnõu ning algas võitlus seaduse läbisurumise poolt ja vastu.
Kooseluseaduse algatasid riigikogu liikmed Arto Aas, Rein Aidma, Andrus Ansip, Aare Heinvee, Remo Holsmer, Jüri Jaanson, Kalle Jents, Kaja Kallas, Tarmo Leinatamm, Tiina Lokk-Tramberg, Lauri Luik, Rait Maruste, Kristen Michal, Meelis Mälberg, Kalle Palling, Mati Raidma, Laine Randjärv, Valdo Randpere ja Imre Sooäär Reformierakonnast, Jaak Allik, Maimu Berg, Tatjana Jaanson, Mart Meri, Marianne Mikko, Jüri Morozov, Eiki Nestor, Heljo Pikhof, Barbi Pilvre, Karel Rüütli, Indrek Saar, Neeme Suur, Rainer Vakra ja Rannar Vassiljev Sotsiaaldemokraatlikust Erakonnast ning Enn Eesmaa, Lauri Laasi, Mailis Reps, Aivar Riisalu, Kadri Simson, Olga Sõtnik ja Ester Tuiksoo Keskerakonnast.
IRLi fraktsiooni kuuluv saadik Priit Sibul kirjutas toona sotsiaalmeedias: "Suur neljapäev on ülestõusmispüha pöördepunkt. Just sellesse päeva suutsid riigikogu kolme fraktsiooni 40 esindajat ajastada kooseluseaduse üleandmise. Ega vist suuremat irooniat oskagi ette kujutada eestimaalastest kristlastele, kes perekonda pühaks peavad. Rait Maruste poolt menetlusse antud eelnõu kannab selgelt valet pealkirja ning see jutt, mis eelnõuga kaasas käib on juriidilise demagoogia kõrgpilotaaž. Seaduse ainus mõte on tegelikult samasooliste suhete reguleerimine ning võrdsustamine perekonnaga. Nõnda oleks võinud algatajad seda nimetada ja sellest ka rääkida. Paraku polnud piisavat julgust."
Vastupanu kooseluseaduse läbisurumisele vedas kodanikuliikumine Sihtasutus Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks (SAPTK) eesotsas Varro Vooglaidi ja Markus Järviga.
Kristlik-konservatiivsest vaatenurgast kajastas võitlust ka veebileht Meie Kirik.
5. oktoobril 2014 korraldas SAPTK Toompeal tuhandete osavõtjatega meeleavalduse kooseluseaduse läbisurumise vastu.
Sellest hoolimata võeti kooseluseadus 9. oktoobril riigikogus lihthäälteenamusega (40 : 38) vastu, kuid rakendusaktide vastuvõtmiseks ei ole siiani leitud piisavalt poolthääli.
Samas ei ole läbi läinud ka 2015. aastal parlamenti pääsenud Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna ja mõnede Keskerakonna ja IRLi saadikute katsed kooseluseadust tühistada.
Fotol: SAPTK meeleavaldus Toompeal 2014. a.