Soome luterliku kiriku Vantaa koguduste lehe teatel osaleb kirik Helsingi homomarsil nime all "Luterlaste Pride" (pride – uhkus). Esimest korda võtavad Pride'ist, täpsemalt paraadile järgnevast pargipeost osa ka Soome evangeelse-luterliku kiriku piiskopid Teemu Laajasalo (Helsingi) ja Björn Vikström (Porvoo).

EELK peapiiskop Urmas Viilma ütles portaalile Objektiiv, et Soome piiskopid, kellega ta viimastel päevadel on suhelnud, on talle kinnitanud, et väited, nagu kavatseksid piiskopid osaleda homoparaadil, ei vasta tõele.

"Mingit kokkulepet või arutelu selle üle, et piiskopid võiksid ise paraadil osaleda, ei ole Soome piiskoppide vahel toimunud. Veel vähem oleks seda ametlikult ja avalikult teatatud. Soome peapiiskop kinnitas mulle isiklikult, et ei kavatse paraadil osaleda," ütles Viilma.

"Samas, kui mõni piiskoppidest sooviks osaleda, siis see on nende suveräänne õigus, mida tõenäoliselt mõni piiskop ka kasutab. Nende piiskoppide seisukohad on nagunii juba ammu kõigile teada," lisas Urmas Viilma.

Peapiiskop Viilma ütles Objektiivile ka seda, et Soome kiriku toetuse taga Helsingi homoparaadile ei ole kirikuvalitsus ega Soome piiskoppide konverents, vaid väike töörühm kirikuvalitsuse teolooge, juriste ja ametnikke, kes soovisid nii väljendada oma isiklikku solidaarsust.

Kõnealuse töörühma tegevust taunitakse nelja Soome koguduseõpetaja (kirikhärra) pöördumises, kus muu hulgas öeldakse:

"On selge, et kirikuvalitsuse töörühm on ületanud oma volitusi ja tallanud Piiblil ja kirikukogul. Töörühm ei või teha Soome evangeelset-luterlikku kirikut puudutavaid otsuseid."

Rahvasaadik ja endine siseminister Päivi Räsänen kirjutab peapiiskop Tapio Luomale adresseeritud avalikus kirjas:

"Piibli õpetus homoseksuaalsuse praktiseerimise kohta on järjekindel ja selge. Inimene loodi meheks ja naiseks ning abielu on seatud mehe ja naise vaheliseks (liiduks). Pride’i aateliseks taotluseks on uhkus selliste suhete üle, mida Piibel kirjeldab järjekindlalt Jumala tahte vastasena. Homoseksuaalseid suhteid, nagu ka muid abieluväliseid suhteid, peetakse Piiblis patuks ja häbiasjaks."

Info Vantaa koguduste lehel:

Lauantai 29.6.
Pride-kulkue kello 12, kirkko mukana ”Luterilaisten Pride” -joukolla. Lähtö Senaatintorilta.
Priden puistojuhlassa kello 13 alkaen Kaivopuistossa Konttikirkko päivystää ja tarjoaa läsnäoloa, hiljentymistä ja olemista. Myös Helsingin piispa Teemu Laajasalo ja Porvoon piispa Björn Vikström ovat muutaman tunnin ajan mukana Puistojuhlassa Konttikirkolla. Suomen evankelis-luterilaisen kirkon piispat ovat nyt ensimmäistä kertaa mukana Helsinki Pridessä.