Soome meedia teatel oli luterlik kirik seksuaalvähemuste uhkusepeo Helsinki Pride 2019 üks peamistest koostööpartneritest ja ka varasemast enam nähtaval. Laupäevasel homomarsil osales politsei hinnangul sada tuhat inimest, nende seas nii Soome peaminister Antti Rinne kui Helsingi emeriitpiiskop Irja Askola. Piiskopid Teemu Laajasalo (Helsingi) ja Björn Vikström (Porvoo) võtsid osa marsile järgnenud pargipeost. Uhkusepeole oli toodud ka lapsi, kes said tutvust teha erinevate sättumustega.

Soome luterliku kiriku kirikuvalitsuse ning mõnede kirikutegelaste ja koguduste toetus ja osavõtt erinevatest Pride’i üritustest on tekitanud kirikus vastakaid arvamusi.

"Kirikus on erinevaid seisukohti," rääkis homomarsil osalenud emeriitpiiskop Askola meediale. "Minu ja paljude teiste kirikuliikmete seisukoht on see, et kirik on teinud homoseksuaalidele ja seksuaalvähemustele nii palju halba, et nüüd on aeg minna edasi selles suunas, et silmakirjatsemise asemel me teeme tõelisi tegusid. Seksuaalvähemused peavad saama õiguse oma abielu laulatada."

Illustratsioon: kuvatõmmiste kollaaž fotodest Pride’ilt.