Ajast igavikku on lahkunud õpetaja emeeritus Jüri Raudsepp (30.07.1930–01.06.2019), kes oli nii arst ja arstiteadlane kui vaimulik, enda sõnul kiriku käekäigust hooliv ja traditsioonilisi väärtusi hindav konservatiivne traditsionalist. Jüri Raudsepa hinnangul võib näha tendentsi, et kirik püüab kohaneda maailmaga: "Seda ei saa olla. Ei tohi olla mingisugust kompromissi. Mida me patuks kutsume, see selleks ka jääb."

Jüri Raudsepp sündis Tartus, lõpetas keskkooli Kuressaares, õppis arstiteadust Tartu Ülikoolis (lõpetas 1956) ja oli aspirantuuris Moskvas (1959–1965). Ta on töötanud arstina Kuressaares ja hiljem Tallinnas ning olnud Eksperimentaalse ja Kliinilise Meditsiini Instituudi teadur.

Aastatel 1983–1992 õppis Usuteaduse Instituudis ja 1994 Concordia Theological Seminary’s.

Jüri Raudsepp konfirmeeriti 1968 Tallinna Jaani koguduses, ordineeriti aseõpetajaks 1988, õpetaja õigused anti 1992. Vaimulikuna on ta teeninud Jüri, Harju-Jaani, Jõelähtme ja Loksa kogudust, olnud Ida-Harju praostkonna abipraost ja praosti kohusetäitja. Alates 1998. aastast tegutses Tallinnas haiglakaplanina.

Kirikuõpetajana püüdis Jüri Raudsepp ka emerituuris end kiriku sündmuste ja arengutega ikka kursis hoida.

"Siin on ka murekohti. Jeesus on öelnud, et me ei tohi muretseda ajalike asjade pärast, kuid koguduste ja kiriku pärast võime muretseda küll. Kui me oleme kirikuinimesed, siis peame hoolima kiriku käekäigust," ütles Raudsepp ajalehele Eesti Kirik antud intervjuus 2017. aasta detsembris.

"Muretsema paneb see, et kirikul on tendents kohaneda maailmaga. Seda ei saa olla. Ei tohi olla mingisugust kompromissi. Mida me patuks kutsume, see selleks ka jääb."

Tema piibellik-konservatiivseid vaateid väljendab näiteks ka kriitiline arvamuslugu Soome peapiiskopi meelemuutuse teemal.

"Usulisest küljest püüan päeva jooksul nii palju kui võimalik Jumalat kiita ja tänada. On vaja olla pidevas ühenduses Jumalaga teda kiites ja tänades," rääkis Jüri Raudsepp ühes varasemas intervjuus.

Jüri Raudsepa matusetalitus toimub 7. juunil 2019 kell 13 Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus.

Loe Jüri Raudsepa kohta eluloolist ka siit.

Foto: Ave Maria Mõistlik